قیمت بیت کوین را چه کسی مشخص می کند؟

قیمت بیت کوین

در سال ۲۰۰۹ وقتی که شبکه بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد، قیمت بیت کوین صفر بود! پس از مدتی اولین خرید و فروش بیت کوین انجام شد و قیمت بیت کوین به ۶ سنت رسید. تا فوریه ۲۰۱۱ تغییر محسوسی نکرد اما چند ماه بعد به ۲۲ دلار رسید. این قیمت برای بیت کوین تا دو سال بعد ثابت ماند و در آوریل ۲۰۱۳ دوباره به صورت ناگهانی به ۱۴۰ دلار رسید. قیمت بیت کوین در ماه آخر همین سال جهش  وحشتناکی را تجربه کرد و به خود را به ۱۰۰۰ دلار رساند اما دوباره دچار افت شد و به حدود ۴۰۰ دلار رسید. سوال اینجاست که قیمت بیت کوین را چه کسی و بر چه اساسی مشخص می کند؟ این افت و خیزها ناشی از چیست؟

 

بیت کوین یک ارز سیال گونه

چرا قیمت بیت کوین اینقدر متغیر و فرار است؟ اگر به صورت کلی مبادلات ارزی را با یک جریان آب شبیه سازی کنیم پاسخ این سوال راحت تر می شود. حجم مبادلاتی که روزانه با دلار انجام می شود، بسیار زیاد است. مانند یک رودخانه بزرگ و پر آب. جریان بیت کوین هیچ عامل بیرونی به راحتی نمی تواند مسیر این رودخانه را تغییر دهد یا تغییری در جریان ایجاد کند. اما مبادلات بیت کوینی یک مبادله ارزی جوان و کم حجم است. یک جریان آب که تازه شکل گرفته و جریان ضعیفی دارد. هر عامل بیرونی از قبیل سنگ، درخت یا شیب زمین می تواند مسیر جریان را تغییر دهد یا حتی مسدود کند! در بازار واقعی بیت کوین نیز همین گونه است. هر عاملی از عوامل سیاسی گرفته تا بلایای طبیعی می تواند در قیمت بیت کوین تاثیرگذار باشد. هر چه حجم مبادلات بیت کوین بیشتر شود، جریان آن قوی تر شده و عوامل موثر در آن کمتر می شود.

 

 

فاکتورهای موثر در قیمت بیت کوین

در واقع هیچ شخص خاصی در قیمت گذاری بیت کوین تاثیر ۱۰۰ درصدی ندارد. مجموعه خریداران ، فروشندگان و فاکتورهای مهم در بازار، قیمت بیت کوین را مشخص می کند. قیمت بیت کوین در سایت های شاخص مانند coindesk و coinmarketcap اعلام می شود و ممکن است قیمت بیت کوین در هر سایت متفاوت باشد. برای مثال در حال حاضر قیمت بیت کوین در سایت coindesk ، ۶۵۸۳ دلار و در سایت coinmarketcap ، ۶۶۰۹ دلار است.

یکی از عوامل موثر در قیمت گذاری بیت کوین، میانگین قیمت خرید و فروش آن در صرافی های ارز دیجیتال است. در واقع در هر صرافی دیجیتال یک حجم از بیت کوین در یک بازه قیمتی مبادله می شود. سایت های شاخص این اطلاعات را از صرافی های مهم جمع آوری می کنند و قیمت بیت کوین را تخمین می زنند. اما این تنها عامل موثر نیست.

اگر یک کشور موضع خود را درباره بیت کوین اعلام کند در قیمت بیت کوین تاثیر دارد. اگر موضع اعلام شده مثبت باشد، قیمت بیت کوین را افزایش و اگر منفی باشد، قیمت آن را کاهش می دهد. برای مثال در سال ۲۰۱۴ دولت چین موضع مشخصی مقابل بیت کوین نداشت و در حال تصمیم گیری بود. در همین حین در سایت های خبری چین، شایعه شد که دولت چین بیت کوین را ممنوع می کند. همین خبر باعث شد که حدود ۱۷ درصد ارزش بیت کوین افت کند. (قیمت آن از ۵۷۵ به ۴۷۵ سقوط کرد.)[۱]

قیمت بیت کوین در چین

حوادث جنایی نیز در قیمت گذاری بیت کوین بی تاثیر نیست. برای مثال سایت سیلک رود یکی از سایت هایی بود که خرید وفروش مواد مخدر را به صورت آنلاین انجام می داد و برای جلوگیری از ردیابی، ارز دیجیتال بیت کوین، بین خریدار و فروشنده مبادله می شد. در سال ۲۰۱۳ این سایت توسط FBI مسدود و عوامل آن دستگیر شدند. این خبر افت قابل توجهی را در ارزش بیت کوین ایجاد کرد.[۲]

اگرچه شخص خاصی نمی تواند قیمت بیت کوین را تعیین کند اما اشخاص موثر در بازار بیت کوین می توانند در قیمت آن تاثیرگذار باشند. در سال ۲۰۱۴ فردی با نام مستعار BearWhale در یک روز ۳۰ هزار بیت کوین را با قیمت ۳۰۰ دلار برای فروش گذاشت و ارزش بیت کوین را برای مدتی کاهش داد.

در آخر باید گفت که بیت کوین یک ارز جوان و دمدمی مزاج است. برای ورود به این بازار باید کاملا به روز باشید و تاثیر حوادث جهانی را در قیمت بیت کوین پیش بینی کنید.

 

مطالب پربازدید:

کانال تلگرامی آرمانکس

 

 

 

 

خلاصه مطلب
قیمت بیت کوین را چه کسی مشخص می کند؟
عنوان مقاله
قیمت بیت کوین را چه کسی مشخص می کند؟
توضیحات
در سال ۲۰۰۹ وقتی که شبکه بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد، قیمت بیت کوین صفر بود! پس از مدتی اولین خرید و فروش بیت کوین انجام شد و قیمت بیت کوین به ۶ سنت رسید.
نویسنده
ناشر
آرمانی
لوگو
۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

Log in with your credentials

Forgot your details?